Heavy metal (skrátene tiež "metal a rocku") je druh rockovej hudby, ktorý sa ako vymedzený hudobný štýl objavil na prelome 60. a 70.rokov. Korene má v hardrockových kapelách, ktoré kombinovaním blues vytvorili nový hudobný štýl, charakteristický používaním elektrických gitár a bicích, a takisto hlasitým a skresleným zvukom. Z heavy metalu sa neskôr vyvinuli rôzne štýly, ktoré sú väčšinou známe pod pojmom "metal". Následkom toho má heavy metal dva odlišné významy: buď sa tak označuje celý hudobný žáner (tzv. metal) alebo len tradičný heavy metal, reprezentovaný kapelami ako Black Sabbath,Blue Cheer, Deep Purple,Judas Priest,Iron Maiden, Led Zeppelin a inými.V 80.rokoch dosiahol heavy metal svoj vrchol popularity. V tomto období sa prvýkrát objavili mnohé jeho odnože, ktoré existujú dnes. Aj keď v súčasnosti nie je taký komerčne úspešný ako vtedy, stále má na celom svete obrovský počet priaznivcov, ktorí sú známi ako metalisti/metalistky či metláci/ metláčky.Heavy metal je charakteristický predovšetkým používaním elektrických gitár, temnými textami a agresívnym, rýchlym rytmom. Niektoré štýly ale majú pre nich vlastné charakteristické znaky.
Podľa servera Allmusic.com, "zo všetkých nespočetných foriem rock & rollu, heavy metal je najextrémnejší, či už z hľadiska hlasitosti, mužnosti alebo teatrálnosti. Existuje množstvo variácií heavy metalu, no všetky sa opierajú o hlučné, skreslené gitary, opakujúce sa riffy, a jednoduché, rytmické tempo."
V žiadnej metalovej kapele nesmie chýbať gitarista, basgitarista, bubeník a spevák. Zriedkavo sa využívajú i klávesové nástroje, no najdôležitejší je skreslený gitarový zvuk, ktorý nie je vraj výsledkom inovácie, ale obmedzených možností doby.V metalovej hudbe sa využíva široká škála spevu; od "čistých" vokálov, cez vysoké tóny, až po hlboké vrčanie. Vokálna stránka black metalu a death metalu pozostáva prevažne z vrčania, revania a chrapotania. Tým pádom je ťažké porozumieť spievanému textu.
Zložité sóla a riffy sú neoddeliteľnou súčasťou heavy metalu. Metaloví gitaristi boli vždy inovátormi v technike, rýchlosti a zručnosti.
Americká kapela Grand Funk Railroad bola jednou z prvých svojho druhu, ktorá zaviedla nové štandardy ohľadne hlasitosti počas vystúpení. Hlasitosť zvuku bola považovaná za rovnako dôležitú ako hudba samotná. Aj keď niektorí tvrdia, že je to len nezmyselný výstrelok, mnohým ľuďom poskytuje najväčší zážitok z hudby práve vysoká hlasitosť. Motorhead a Manowar sú príkladmi kapiel, ktorým záleží na hlasitosti ich hudby.
Neoddeliteľnou súčasťou populárnej hudby je aj vizuálna stránka, a to platí aj pre heavy metal. Obaly albumov a vystúpenia na pódiu sú takmer rovnako dôležité ako hudba samotná, no len zriedkakedy sú prednejšie než hudobná tvorba. Skrátka, z každého diela je možné získať množstvo dojmov; čiže, heavy metal z hľadiska umeleckej formy je veľmi široký pojem, keďže mu nedominuje len jeden vyjadrovací prostriedok. Zatiaľ čo maľba má vizuálnu podobu, symfónia zvukovú, v metalových kapelách sa zvuková podoba spája s vizuálnou (obal albumu, vystúpenie na pódiu, oblečenie atď.).
Rockoví historici tvrdia, že práve západná populárna hudba dodala heavy metalu jeho fantazijné črty textov, zatiaľ čo afro-americké blues dodalo heavy metalu schopnosť zamerať sa na skutočnosť, depresiu a osamelosť. Heavy metal má vzťah k duchovným stránkam, symbolicky i hudobne.
Zatiaľ čo zvuková a tématická stránka heavy metalu je v prvom rade bluesovo orientovaná, vizuálna stránka je inšpirovaná prevažne fantáziou populárnej hudby. Motívy temnoty, zla, moci a apokalypsy poukazujú na skutočné problémy nášho života. Heavy metal sa vyvinul ako reakcia na kultúru hippies, ktorá propagovala "mier a lásku"; svetlo nahradil temnotou a happy ending populárnej kultúry nahradil holou pravdou, že veci sa nestratia z obzoru len tak samé od seba. Napriek tomu, že priaznivci metalu tvrdia, že skutočným odkazom metalu nie je odvrátená stránka života, kritici vinia tento žáner z oslavovania temných aspektov reality.
Heavy-metalové motívy sú vo všeobecnosti temnejšie než témy povrchného popu 50.,60 a 70. rokov, zameriavajú sa na vojnu, nukleárnu skazu, životné prostredie a politické či náboženské problémy. "War Pigs" od Black Sabbath, "Killer of Giants" od Ozzyho Osbourna, "...And Justice for All" od Metallici a "Two Minutes to Midnight" od Iron Maiden sú príkladmi toho, že interpréti môžu prispieť k poznaniu skutočného stavu vecí, no metalová fantázia môže tieto javy niekedy až príliš zjednodušiť. Power-metalové kapely, ktorých textové a hudobné motívy sú zväčša pompézne a optimistické, potvrdzujú výnimku tohto temného stereotypu. Mnohé power-metalové skupiny, napríklad Manowar, tvrdia, že metal by mal byť inšpirujúcou a optimistickou hudbou.
Komentáre